První z mnoha

Mobirise

MERCURY

MERCURY

První let s posádkou: Mercury-Redstone 3
Datum: 5. 5. 1961
Trvání: 15 minut, 22 sekund
Cíl: První Američan ve vesmíru
Posádka: Alan Shepard

Projekt Mercury měl za cíl dostat američany na oběžnou dráhu Země. Mercury je název kapsle, ve které cestoval jediný astronaut. Pro účely dřívějších suborbitálních letů použila NASA rakety Redstone, na orbit pak astronauty vynesla silnější raketa Atlas. K projektu Mercury se také váže slavná první astronautská skupina, takzvaná Mercury či Original Seven. Projekt se dočkal celkem šesti úspěšných letů s posádkou.

Mobirise

GEMINI

GEMINI

První let s posádkou: Gemini 3
Datum: 23. 3. 1965
Trvání: 4 hodiny, 52 minut, 31 sekund
Cíl: Test nového stroje, manévrování za účelem změny orbitu
Posádka: Virgil I. “Gus” Grissom a John W. Young

Projekt Gemini vynášel do vesmíru astronauty po dvojicích. Primárním cílem programu bylo zdokonalení technologií a příprava na projekt Apollo, který měl vynést prvního člověka na Měsíc, ideálně dřív, než to stihnou Sověti. Součástí projektu byla druhá skupina astronautů, takzvaná “New Nine”. Největšími úspěchy bylo cvičení výstupů do vesmíru (EVA), dostatečně dlouhý let potřebný k cestě na Měsíc a zpět a první manévry nutné k “setkání” a “spojení”.

Mobirise

APOLLO

APOLLO

První let s posádkou: Apollo 1
Datum: 21. 2. 1967 (plánováno)
Trvání: neuskutečněno
Cíl: Test nových technologií a příprava přistání na Měsíci
Posádka: Virgil I. “Gus” Grissom, Edward H. White II. a Roger B. Chaffee

Slavný projekt Apollo vůbec nezačal dobře. Apollo 1 nikdy neodstartovalo kvůli tragické nehodě, při níž během testu zahynula celá posádka při požáru v kabině. NASA ale katastrofu překonala a roku 1969 Neil Armstrong s Buzzem Aldrinem přistáli jako první lidé na Měsíci. Apollo neslo vždy tři astronauty a poháněno bylo raketou Saturn. Američané přistáli na Měsíci celkem šestkrát, slavný je i neúspěšný pokus Apolla 13, jehož posádka byla po výbuchu kyslíkové nádrže zachráněna skvělou prací řídícího střediska.

portfolio site templates
Mobirise

SPACE SHUTTLESPACE SHUTTLE

První let s posádkou: STS-1 (Columbia)
Datum: 12. 4. 1981
Trvání: 2 dny, 6 hodin, 20 minut a 53 sekund
Cíl: Let znovu použitelným strojem
Posádka: John W. Young a Robert L. Crippen


Raketoplány byly prvním znovu použitelným vesmírným dopravním prostředkem na světě. Mise zahrnovaly především různé experimenty, stavbu a údržbu Mezinárodní vesmírné stanice a vypuštění mnoha satelitů, dokonce i Hubbleova vesmírného teleskopu. Raketoplánů bylo vyrobeno celkem pět, Discovery, Atlantis, Endeavour, Columbia a Challenger. Poslední dva zmíněné byly zničeny při katastrofách, na jejich palubách zemřelo celkem čtrnáct astronautů. Poslední let se odehrál v roce 2011. Do dnešního dne šlo o poslední let ze Spojených států amerických.

Mobirise

CREW DRAGONCREW DRAGON

První let s posádkou: SpaceX Dragon 2
Datum: 30. 5. 2020
Trvání: 30 - 105 dní
Cíl: První komerční let s posádkou a vynesení posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS)
Posádka: Douglas G. Hurley a Robert L. Behnken


V tomto programu NASA spojila síly se společnostmi SpaceX a Boeing. Jde o obnovení vesmírných letů s posádkou z půdy USA. Sloužit bude především k dopravě astronautů na ISS, američané k těmto účelům využívali od roku 2011 ruský kosmodrom v Kazachstánu. První let je orchestrován SpaceX, jde o kapsli Dragon Crew vynesenou na raketě Falcon 9, která se po oddělení vrátí zpět na zem, připravena pro další použití. Komerční program bude následován projektem Artemis, který umožní v roce 2024 přistání první ženy na Měsíci. Velitel prvního letu Douglas Hurley byl v roce 2011 pilotem posledního letu raketoplánu Atlantis.